TITKOK SZIGETE EGY ÚJ HOBBI KEZDETÉN EGY MÁSIK VILÁG TITKA
Dévényi Marianna weblapja: egy új titkot fedeztem fel! Képeim, és szerkesztéseim. Blogok, versek, képek, idézetek, és minden olyan dolog, ami érdekel, és felkelti a figyelmemet.
MÁTYÁS, A JÉGTÖRŐ
Február 24.-e Mátyás nap. Családomban több Mátyás is élt, él! Első, az én számomra, Édesapám!
Bátyám, és a Fia is Mátyás.
Érdekes, hogy ma már nem is olyan sokan adják ezt a nevet fiuknak. Habár nem is olyan régen, talán pár napja, két fiatal szaladt el mellettem, és a hátsó az első után kiáltott:
„Várj meg Matyi!”
Régen hallottam már, hogy valakit így szólítsanak.
Akkor eszembe jutott, hogy a napokban lesz Mátyás nap, vagy is Édesapám névnapja. Ez inspirált arra, hogy kicsit utánanézzek ennek a névnek, és a hozzátartozó bibliai, népi hitnek. Ez ösztönzött arra, hogy az alábbi Magyar Kurír részletekből egy kis emléket állítsak nevüknek.
Részletek a „Magyar Kurír” híreiből.
„Február 24-e Szent Mátyás apostol ünnepe. A Lévi nemzetségéből, Betlehemből származó Mátyás tudós ember volt. Az Úr tanítványai közé tartozott: követte Jézust „János keresztségétől fogva egészen mennybevétele napjáig”. Sorshúzással választották az apostolok közé, Júdás helyébe, hogy velük együtt „tanúskodjék Krisztus föltámadásáról” – olvashatjuk az Apostolok Cselekedetei első fejezetében.”
"….."
Az emberek képzelete kapcsolatot teremtett Mátyás apostol ünnepe és a közeledő tavasz között, így lett Szent Mátyás apostol Jégtörő Mátyás, mondván, hogy „az ő szekercéje töri meg a jeget, a tél hatalmát”.
"…….."
Sok népi hiedelem és szokás fűződik nevéhez és ünnepnapjához. Szokás mondani, hogy „ha Mátyás jeget talál, töri, ha nem talál, csinál”. Ha Mátyás napján még fagy, akkor a jégtörő éleztetni adta a csákányát. A néphagyomány szerint az apostol ezen a napon osztja ki a sípokat a madaraknak, hogy újra énekeljenek. A Mátyás-napi időjárásból lehet jósolni az éves termésre, tojásszaporulatra. A hideg idő jó termést jelent, a szeles pedig kevés tojást. Ha Mátyáskor esik, akkor a jég elveri majd a termést, a szőlő savanyú lesz. A Mátyás napján fogott hal az egész évi szerencsés halászat előjele. A szökőnapot a régiek Mátyás ugrásának hívták, mivel február 24-én toldottak be egy napot, így Mátyás ünnepe február 25-ére csúszott.
"…………."
A szent és a név magyarországi népszerűségét Mátyás király is nagyban növelte. A szentek nevei mindig is kedveltek voltak, hiszen a kisgyermekek nem kaphattak pogány nevet. Azt a keresztény nevet kapták, amelyik szentnek születésük napján épp az ünnepe volt: így lett a gyermek védőszentje. Hunyadi Mátyás e napra virradóra született, és az akkori szokás szerint ezért kapta a Mátyás nevet.
© Híreink „Magyar Kurír” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók (magyarkurir.hu).
Fontos még, hogy ezután nemsokára jön a tavasz! Elolvad a hó, felmelegszik az idő, nyílik a hóvirág, utána az ibolya. Rügyek pattannak a fákon, és dalolni kezdenek a fekete rigók. Csodálatos hangjuk van korareggel, szinte betöltik az egész várost!
Kányádi Sándor: Feketerigó
Ablakomban nagy a hó, halihó!–
ott sétálgat egy feketerigó.
Jár a szeme: oda néz, ide néz:
sétálgat, mint egy igazi zenész.
De most nekünk nagy a hó, halihó!–
nem fuvoláz a feketerigó.
Egyet-kettőt csitteget, csetteget,
kifizeti ennyivel a telet.
|
Zelk Zoltán: Hóvirág
Jó hogy látlak hóvirág,
megkérdezem tőled,
mi hírt hoztál, mit üzensz
erdőnek, mezőnek?
Szedd a szárnyad szaporán,
vidd a hírt madárka,
útrakelt már a tavasz,
itt lesz nemsokára.
|
|
|