Ennek az ünnepnek nálunk nevet adó püspök neve mindenütt más és más: Szent Miklós, Heiliger Nikolaus, Mikulás, Finnországban Joulupukki, az Amerikában ismert Santa Claus a holland Sinterklaas torzult változata. A Szovjetunióban a vallásos vonatkozásoktól megtisztított Gyed Moroz (Fagy apó) a jóságos Sznyegurocskával (Hópelyhecske) hozta a fenyőfát az ajándékokkal, de szilveszterkor.
Szent Miklós püspök volt, igazi, szakállas öregember, aki életét a jócselekedeteknek szánta. Sok száz évvel ezelőtt élt, nem a szokásos, fehérprémes bundában, mint az akkori vallási nagyságok, hanem vörös palástban járta csendben, titokban a várost, s adakozott a szegényeknek, kinek mire volt szüksége.
Szent Miklós ma már csak egy Télapó. A bizánci és a kopt rítusban temetése napját, december 6.-át ünneplik. Nyugaton a X. század óta tartják meg ezt a napot.
Amíg nálunk, Magyarországon a Mikulás december 6-án hozza a piros csomagokat, addig a karácsonyfát az ajándékokkal december 24-én (karácsony szenteste) a Jézuska hozza. Amíg a Mikulás piros ruhában, jóságos, pirospozsgás arccal, nagy szakállal érkezik, ördög krampusz kísérői meglehetősen félelmetesek a virgácsaikkal. A kis piros csomagocskát a kitisztított csizmákba, cipőkbe, vagy akár az ablakokba is csempészheti a Mikulás valamikor éjszaka.
Németországban azonban már Weihnachtsmann, (Karácsonyapó) hozza a csomagokat. Időnként Ruprecht lovag veszi át ezt a szerepet, aki arról volt híres, hogy szeretett ajándékokat osztogatni. Christkindl (Jézuska) szenteste látogatja a családokat az ajándékokkal.
Hollandiában Télapó hagyománya keveredik a jó lovagok tradíciójával, és valószínű, ennek a két hagyománynak az összeolvadásával magyarázható, hogy itt a Mikulás időnként fehér lovon jár. Kerstman (Karácsonyapó) de itt az ajándék facipőbe kerül.
Finnországban, vagyis a Lappföldön lakik a Télapó „hivatalosan". A finnek így hívják őt: Joulupukki. Pontos lakhelye az Északi-sarkkör közelében, a Fülhegyen (Napapiiriben) található. Még postahivatalt is rendeztek be, ahova egész évben érkezhetnek a levelek a gyerekektől. Még e-mailt is lehet küldeni: santa.claus@santaclausoffice.fi címre. A finn Télapó megkérdezi a gyerekeket, mielőtt odaadná az ajándékokat, hogy jól viselkedtek-e az utolsó látogatása óta eltelt egy évben. A Mikulás itt természetesen rénszarvasok szánon érkezik, krampusz segítőivel.
Svédországban a Jultomten (Karácsonymanó) hozza a Julklappart, vagyis a karácsonyi meglepetéseket, egy hatalmas nagy zsákban.
Olaszországban La Befana boszorkány ajándékozott januárban, Vízkeresztkor, de a Mikulás akit Babbo Natale (Karácsonyapó) -nak hívnak, itt is kezdi kiszorítani a hagyományos ajándékozási időpontokat és szimbolikus személyeket. Vigyázzunk, ha rosszak voltunk, jutalmunk csak egy széndarab lesz.
Spanyolországban Karácsonyapó szerepe erősödik. A spanyol gyerekek a bibliai napkeleti bölcsektől, a Háromkirályoktól várják az ajándékot, akik közül Boldizsár a legnépszerűbb. Az ajándékok itt is Vízkeresztkor, január 5-én kerülnek kiosztásra, szépen kitisztított lábbelikbe!
Portugáliában Karácsonyapó hozza az ajándékot. Itt is keverednek a különböző szokások, amelyek Európában terjedtek el. A vegyítésre jellemző, hogy az ajándékozás időpontja itt december 25-én reggelre esik.
Franciaországban szintén karácsonykor kell a cipőket gondosan megtisztítva elhelyezni, mert 24-én abba kerülnek bele az ajándékok.
Angliában Father Christmas, a Karácsonyapó nem 24-én hozza az ajándékokat, hanem másnap reggel találhatóak meg a fa alatt. A kéményen át közlekedik, és a kandallóra akasztott zoknikba teszi az ajándékot.
Amerikában Santa Claus érkezik. Angliához hasonlóan, legtöbbször a kéményen keresztül érkezik a lakásba. Szánját rénszarvasok húzzák, kedvence Rudolf. Az amerikai Santa Claus az Északi-sarkon él.
Oroszországban a Gyed Maroz (Fagy Apó, vagy Télapó) járja az országot. A kék, vagy piros hímzett ruhájú Gyed Maroz Újévkor osztogatja az ajándékait. Kísérője a nagyon szép, jégkoronás unokája: Sznyegurocska (Hóleányka). Ő orosz trojkán közlekedik. Részt vállal még a feladatokban Babuska, ez a név a Nagymamára, illetve Anyókára utal, aki szintén ajándékokat ad a gyerekeknek.
Legjobb gyereknek lenni a Letteknél, ugyanis a szentestétől számított 12 napon át hozza egyfolytában az ajándékot a Mikulás!
Mi lesz a rossz gyerekekkel? Nos, ők helyenként virgácsot, másutt hagymát, Olaszországban pedig szenet kapnak „ajándékba".