TITKOK SZIGETE EGY ÚJ HOBBI KEZDETÉN EGY MÁSIK VILÁG TITKA

Dévényi Marianna weblapja: egy új titkot fedeztem fel! Képeim, és szerkesztéseim. Blogok, versek, képek, idézetek, és minden olyan dolog, ami érdekel, és felkelti a figyelmemet.

Ehető gaz-félék!!!

Kövér porcsin (Portulaca oleracea).

koverporcsin.jpg

Ismered ugye? Nálad is megterem, győzöd irtani a kertedből? Minden évben kikapálod? Nézz körül a kertedben, bizonyára megtalálod!

Csupasz, 30 cm magas, évelő növény, húsos, kúszó szárral. Pozsgás, fényes levelei sötétzöld színűek, tojásdad alakúak. Virágainak 5-6 szirma van. Kellemesen savanykás íze miatt nyersen is és főzve fogyasztható.
 

Összetevői:

- Omega-3 zsírsavakban a leggazdagabb növény
- C-vitamin
- E-vitamin
- Glutation
- Oxálsav
- Alkaloidák
- Zsírsavak
- Kumarinok
- Flavonidok
- Szívglikozidok
- Glikozidok

Gyógyhatása:

- Szív és érrendszeri betegségek
- Szív problémák
- Érelmeszesedés
- Koleszterin szint
- Cukorszint (jó hatást gyakorol koleszterin és cukor szintre)
- Immunrendszer erősítő
- Védi az artériákat
- Reumatikus megbetegedések (belsőleg és külsőleg pakolásként)
- Izomgörcs fellazítása
- Aranyér
- Stressz
- Álmatlanság
- Bőrgyulladás, ekcéma, égési sebek
- Húgyúti betegségek, gyulladások
- Fejfájás, megfázás, influenza
- Fogínygyulladás

Felhasználása:
Íze hasonló a sóskáéhoz, ezért készülhet belőle saláta, salátaadalék, diétás ételek, illetve vegetáriánus konyhában fűszer. Levelei és szárai nagyon finom, sós, fűszeres ízűek. A leveleket vajban megpárolva, levesek ízesítésére használhatjuk, míg az idősebb leveleket spenótként készíthetjük el. Sült húsokhoz, illetve grillezett ételekhez kiváló. Fiatal levelei a paradicsomsaláta finom ízesítője. A fiatal levelek sószegény diétás ételek ízesítésére alkalmas. A megkent kenyér tetejére is tehetünk felaprított porcsint. Télire, megsózva, üvegekbe rakva, ecettel, vagy borral felöntve tartósítható.
Szárítva elveszti értékes íz- és zamatanyagait, de fagyasztható. Régi, angol receptek szerint, leveleit a kapribogyóhoz hasonlóan tehetjük el. Meleg ételekbe az utolsó pillanatban tegyük, így kevésbé veszti el zamatanyagait és magas C-vitamin-tartalmát.

Pakolásnak törjük össze a friss növény szárát és leveleit, fogjuk vászonruhába, és tegyük a sérült testrészre, és rögzítsük. Akár egész éjszaka is rajta maradhat.

Gyűjtése:
Egész nyáron, virágzás előtt gyűjthető. Jellegzetessége miatt nem téveszthető össze semmilyen más növénnyel.

Kövérporcsin a konyhában
- Porcsinfőzelék
- Porcsin franciásan
- Párolt porcsin
- Porcsin saláta

Mielőtt tömegesen pusztítani kezdjük, és a komposztra vetjük, gondoljuk át, hiszen sok értékes anyagot tartalmaz. A kövérporcsint, mint gyógynövényt, értékeljük, és örüljünk, ha megtalálható a kertünkben.
(Forrás: antalvali.com)

137-1.gif   137-1.gif   137-1.gif

 Citromfű (Melissa officinalis)

citromfu.jpg

Az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. A Közel-Keletről származik, a mediterrán éghajlatot kedveli. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható.
Népies neve: orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.
Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket virágzása kezdetén, július-augusztus hónapokban.
 
Felépítése, termesztése:
Magassága elérheti a 150 cm-t. Levelei tojásdad alakúak, enyhén csipkézettek, fűrészesek, citromillatúak. A levelek, a négy élű száron keresztben, átellenesen állnak. A gyógyszerészek az orvosságként használt leveleket Melissae folium-nak nevezik. Apró, fehér, vagy enyhén pirosas virágai tízesével-húszasával, a levélhónaljakban nyílnak, július-augusztusban. Virágaiból citromfűolajat (Aetheroleum melissae) desztillálnak. A növényre jellemző a pelyhesség és a kissé bozontosan szőrös szár is.
Meleg, napos helyen érzi jól magát. Április elején magról vetik vagy májusban palántázzák. Cserépben, balkonládában is nevelhetjük, akár a konyhaablakban is.
 
A citromfű leveleinek hatóanyagai; az illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav, gyanta, és a szaponin.
 
Alkalmazása – gyógynövényként:
Vírusölő tulajdonsága miatt a belőle készített krém jól alkalmazható az ajakherpesz (Herpes simplex) helyi kezelésére. Teája és illóolaja is ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger,puffadások idején különösen jó a citromfű. Izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is ismert. Emellett javítja az emésztést, csökkenti a vérnyomást és a fejfájást és általános görcsoldó szer.
A karmelitavíz néven ismert "csodaszernek", amit a svájci Paracelsus készített el elsőként, egyik fő hatóanyaga a citromfű volt.
Illóolaját az illatszeripar is hasznosítja különböző parfümök alkotórészeként.
Mivel távol tartja a szúnyogokat, ezért nyári estéken érdemes virágcserépben az ablakba helyezni.
Alkalmazása – fűszerként:
A citrom illatára emlékeztető, friss levelét saláták, mártások, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, gomba-, hal-, szárnyas- és vadételek, fűszerecetek ízesítésére használjuk. Kiváló desszertek, limonádé, sörbet, tea, vermut, vaníliapuding díszítésére, ízesítésére is.
(Forrás: Wikipédia)
 
1161250744.gif
Weblap látogatottság számláló:

Mai: 73
Tegnapi: 28
Heti: 326
Havi: 1 362
Össz.: 816 483

Látogatottság növelés
Oldal: Ehető gaz-félék
TITKOK SZIGETE EGY ÚJ HOBBI KEZDETÉN EGY MÁSIK VILÁG TITKA - © 2008 - 2024 - szerkesztek.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »